Potřebujete k připojení solárního panelu speciální kabel ? 

Kabel pro fotovoltaiku není nic jiného než měděné lanko o vhodném průřezu. Tak jako každý jiný kabel k připojení měniče a baterie.

Kabel pro fotovoltaiku má většinou dvojitý plášť, tak aby byl odolný oděru a UV záření. Snáší teploty od ca. -20°C do +80°C. Vše proto, aby jste jej mohli používat venku v zimě, v létě, na slunci, nebo za deště. 

Typ: Instalaci, která je vystavena vnějším vlivům proveďte z kvalitního kabelu. Zbývající část můžete realizovat jiným vodičem o dostatečném průřezu. Kabel  zbytečně nestříhejte, čím méně spojů, tím větší spolehlivost.

 

Kabel pro fotovoltaiku

Co je to za konektory SMC4 / MC4 / QC4 ?

Je to kvalitní voděodolný jednopolový konektor (SMC4 = MC4 = QC4). Nabízené panely jsou vybaveny kusem kabelu zakončeným právě tímto konektorem. Tvar se liší pro kladný a záporný pol.

Kabel se do konektoru montuje zalísováním. To můžete udělat speciálními krympovacími kleštěmi, nebo při troše šikovnosti běžnými kombinačkami. 

 

Typ: Panel je zakončený kabelem s konektory, když je ustřihnete a kabel nadpojíte nic se nestane. Spoj s konektorem je však mnohem praktičtější. Konektor a kabel zvladné zkompletovat i laik.

 

Krimpování konektoru MC4

 

Jak na konektor MC4

Pokračování v článku - solární kabely - konstrukce a zatížitelnost.