Na úvod citace jednoho příspěvku z diskuzního fora, který se dá nazvat jako "hledejme složitosti".

Odklon od jihu +40. Poridit si monokrystaly at z toho JZ smeru vytezi co nejvic a nebo polykrystaly aby sice z toho JZ smeru vytezili mene, ale vytezili vice smerem k jihu, s tim ze naopak JZ smer prinese mene a ze Z smeru uz taky moc neziskaji?
zdroj: https://forum.tzb-info.cz/fotovoltaika

 

V online diskuzních obvykle sebou nese příspěvek spoustu reakcí ze kterých se moc nedozvíte. Tento článek  je napsán trochu jinak, čerpá z tématických zahraničních serverů a je snad stručnou a výstižnou rekapitulací. Hned na úvod prozradíme pointu. Polykrystal, nebo monokrystal - je to celkom jedno!

 

Cena

Monokrystalický křemík je technologie známá desítky let, polykrystaly jsou o hodně mladší. Polykrystalické panely byly v době největšího rozmachu (2012 až 2016) o ca. 25% levnější než monokrystalické. Pro současné moderní výrobní technologie již tento rozdíl neplatí a ceny jsou stejné. Podle serveru solarreviews.com je předpoklad, že v roce 2020 bude 20 celosvětově nejprodávanějších panelů monokrystalického typu.

 

Účinnost

Monokrystalické panely mají větší účinnost (vyrobí při stejné ploše panelu více energie) než polykrystalické. Typycká účinnost monokrystalu je 15 až 20%, pro polykrystal je to 13 až 18%. Současné technologie se však liší jen o 1 až 2%.

Porovnání dvou nejvíce prodávaných panelů DAH solar:

 

Enviroment

Výroba polykrystalu je citlivější k přírodě a nedochází k takovému plýtvání křemíkem jako při výrobě monokrystalických panelů.
Polykrystalické panely mají namodralou barvu a mohou působit "flekatě". Monokrystalické panely mají jednilitou černou barvu.

Edit květen 2022: Predikce serveru solarreviews.com, že v roce 2020 bude 20 celosvětově nejprodávanějších panelů monokrystalického typu se více než potvrdila.

Nyní v roce 2022 nejsou polykrystalické panely dostupné. Masově jsou rozšířeny monokrystalické panely o výkonech 375 až 460W, které využívají MBB, Hulf-Cut, případně PERC technologie. Nové technologie naprosto setřely rozdíly. Polykristalické panely má v nabídce jediný dovozce a to o výkonu 290W (pod svou značkou ELERIX).