Internet je plný článků popisujících výhody akumulátorů technologie LiFePO4. Tento text proto obsahuje jen krátké shrnutí hlavních přínosů a dále se soustředí na konkrétní vlastnosti lithiových baterií výrobce Sunstone Power s označením SLPO12.

LiFePo4 obecně

Lithium železo fosfátová technologie přináší v porovnání s olovem mnohem delší cyklickou životnost. Počet vybíjecích cyklů je v porovnání s GELovými bateriemi až desetinásobný. Hmotnost baterie je přibližně třetinou hmotnosti olověného akumulátoru stejné kapacity. Technologie LiFePo4 umožňuje cyklické vybíjení až do hloubky 100%. Toto vše znamená, že v menší a lehčí baterii je o 20 až 30% více využitelné energie, při zachování několikanásobně delší cyklické životnosti.

Co jsou baterie Sunstone Power SLPO12 ?

Sunstone Power je výrobce olověných desek a akumulátorů s letitou historií. Své zkušenosti v oblasti výroby a instalace bateriového napájení uplatnil také s rozvojem lithiové technologie. Firma na výrobu LifePo4 baterií (řada SLPO12, SLPO48) používá špičkové články světového výrobce CATL. Články jsou opatřeny battery managment systemem (BMS) vyvinutým přímo v Sunstone Power. Tyto dva unikátní produkty vytváří baterii, jejíž použití je velmi snadné. Přináší výhody inovativní technologie, při zachování jednoduchosti a robustnosti nabíjení a vybíjení baterií s konvenční olověnou technologií.

CATL je jedničkou mezi výrobci lithiových baterií v oblasti elektromobility v Asii. V Evropě se svým podílem 5 Gwh kapacity vyrobených článků pro oblast „Passenger Vehicles„ řadí mezi výrobce jako LG Energy, Panasonic a Samsung. Disponuje pobočkami a dceřinými společnostmi v USA, Německu, a Francii.

Výhody LiFePo4 baterií řady SLPO12

Baterie řady SLPO12...N jsou tvořeny pevným ABS kontejnerem klasického tvaru s krytím IP54. Samozřejmě umožňují libovolnou pracovní polohu. Těchto základních vlastností se často využívá na člunech, kde se uplatní odolnost vůči stříkající vodě anebo v obytných vozech pod sedadlem, kde jsou uloženy „na boku“. Baterie obsahují vestavěný battery managment system. Inteligentní BMS zajistí bezproblémové nabíjení, které je nezbytné pro zachování dlouhé životnosti. Stará se o vybíjení a nedovolí překročit bezpečné hodnoty zbývající kapacity, nebo vybíjecího a nabíjecího proudu. Poskytuje ochranu před nebezpečným přepětím, podpětím a zkratem. Systém uživateli zprostředkuje informace o aktuálním stavu baterie pomocí bluetooth a chytrého telefonu.

Lithiová baterie SLPO12 jako přímá náhrada olověné !

Specifické požadavky na nabíjení LiFePo4 článků si můžete přečíst v textu "Nabíjení LiFePO4". V bateriích řady SLPO12 se o toto všechno stará vestavěný BMS. Není problém stávající olověnou baterii vyměnit za lithiovou SLPO12-100N, SLPO12-150N, SLPO12-200N, nebo displejem vybavenou SLPO12-100.

Je možné nabíjet LiFePo4 baterie SLPO12 běžnou nabíječku ?

Starší nabíječky a elektrobloky obytných vozů používají nabíjecí napětí 13,8V, nabíječky pro GEL a AGM mají nabíjecí napětí 14,4V až 14,7V. Po nabití baterie (v závislosti na čase, nebo proudu) sníží nabíjecí napětí na 13,4 až 13,8V. Toto není pro baterie SLPO12 s vestavěným BMS problém. Battery managment upraví nabíjecí napětí tak aby bylo optimální. Pokud jsou jednotlivé články 100% nabity zakáže dobíjení.

  • Pokud nabíjíte vyšším napětím než 14,6V je v okamžiku dosažení tohoto napětí na terminálech baterie zakázáno nabíjení (toto nastane při 100% nabité baterii).
  • Jestliže nabíjíte napětím menším např. 13,8V baterii bohužel nenabijete na 100% (to není problém, obecně se doporučuje provoz mezi 10% a 90% nabití).

Lithium můžete dobíjet kdykoliv, nemá žádný paměťový efekt !
Bez obav můžete vyměnit olověnou baterii v zástavbě vozu, nebo u lodního motoru za baterii LiFePo4 Sunstone Power SLPO12.

 

Článek popisující technické parametry BMS baterií SunStone Power SLPO12 naleznete -ZDE-