MPPT regulátory EPEVER řady XTRA a AN a také PWM  regulátory série LSxxxxB jsou vybaveny komunikačním rozhraním RS-485 s protokolem Modbus. K nastavení parametrů a monitoringu pomocí aplikace pro PC budete potřebovat převodník (RS-485/USB) prodávaný pod označením REG-CC 150U a PC s operačním systémem Windows 7/10.

Na stránkách výrobce stáhněte balíček s názvem Charge Controller V1.95 Windows 7/10.zip, nebo novější verzi. Balíček rozbalte a nainstalujte aplikaci Solar Station Monitor do vašeho PC.

Připojte regulátor k baterii. Pomocí kabelu REG-CC 150U propojte regulátor a PC. Spusťte nainstalovanou aplikaci Solar Station Monitor. Úvodní vyskakovací okno Station Information zavřete. Na horní liště aplikace vyberte záložku Port Config(C) a zvolte položku Port Configuration. Vyberte COM port (v našem případě COM3) a přijde jej pomocí tlačítka Add

Nastavení COM portu v Solar Station Monitor

Propojte COM port s pracovní stanicí. V levém horním rohu aplikace klikněte na ikonu Add Station. V této nabídce nemusíte nic vyplňovat, stačí v záložce Controller vybrat COM port (v našem případě COM3) a stisknout tlačítko Add.

Propojení pracovní stanice v Solar Station Monitor

V dalším kroku stiskněte tlačítko v pravém horním rohu Start Monitoring. Pokud je vše v pořádku aplikace načte parametry regulátoru. Pro nastavení parametrů MPPT regulátoru ukončete monitoring stisknutím tlačítka Stop Monitor. Na horní liště aplikace pak vyberte záložku Parameters (P) a zvolte položku Control Parameter.

Příklad nastavení regulátoru EPEVER řady AN pro LiFePO4 baterii složenou se 16 článků.

Parametry článku - LFP 3.2V 50Ah, Nominální napětí: 3,2V, Maximální napětí 3,65V, Provozní napětí 2,5V – 3,65V.

 • Stiskněte tlačítko Read a vyčtěte z paměti regulátoru nastavení.
 • Battery Type zvolte LiBattery
 • LiBattery Type zvolte LiFePO4
 • Battery Capacity (Ah) zadejte kapacitu baterie, v našem případě 50 Ah
 • Voltage Level zvolte napěťovou úroveň 48V
 • Series Number 16

Aplikace automaticky navrhne nejvhodnější parametry. Pokud předem nabízené parametry regulace nevyhovují, můžete pomocí kursoru jednotlivá pole editovat. Tlačítkem Update nahrajete parametry do regulátoru.

Příklad nastavení MPPT regulátoru Epever

 

 

Příklad nastavení regulátoru EPEVER řady AN pro LiFePO4 baterii složenou z 15 článků.

Parametry použitých článků: nominální napětí: 3,2V, Maximální napětí 3,65V, Provozní napětí 2,5V – 3,65V, např. baterie SLPO48- 100 od výrobce SunStone Power

Aktuální verze aplikace (1.95) Solar Station Monitor nemá volbu 15 článků (Series Number 4,8,12,16). Z tohoto důvodu nastavte položku Series Number 16. Vygenerované hodnoty parametrů regulace pro 16 článků vydělte číslem 16 a následovně vynásobte 15. Tímto způsobem získáte parametry pro 15ti článkovou baterii.

Příklad nastavení MPPT regulátoru Epever pro SLPO48-100

 

Upozornění:

 1. Aktuální verze aplikace (1.95) neumožňuje zadání desetinné čárky z klávesnice a při vložení symbolu tečky hlásí chybu. Proto si tento znak oddělující desetinná místa nemažte a editujte pouze čísla včetně desetinných míst.
 2. Po Updatu parametrů regulátoru je vhodné regulátor EPEVER resetovat odpojením od napájení.
 3. Ve staženém balíčku je dále složka USBDriver s ovladači pro převodník, kterou je obvykle nutné nainstalovat.
 • Připojte převodník k PC a ve Správci zařízení zkontrolujte vytvoření virtuálního COM portu. V našem případě COM3 (u Vašeho PC můžete mít COM jiné číslo, poté pokračujte s tímto číslem)
 • Pravým tlačítkem klikněte na položku COM3 a vyberte vlastnosti. V položce Port Settings nastavte komunikační rychlost na 115 200 a zaškrtněte položku RS-485.

Nastavení COM portu pro REG-CC 150U 

autor Ing. František Staněk