V  článku "Proč jsou zdroje VOLT lepší" je problematika nevhodného připojení spotřebiče ke zdroji a zkouška záložního provozu popsána.

Jde o to, že u všech náhradních zdrojů VOLTMHPower je nutné dodržet připojení sítě TN-S na výstupu. Směrem ke spotřebiči musí vést vždy tři vodiče. Nesmí dojít ke spojení středního pracovního vodiče, tzv. nuláku (značený N, obvykle modrý) a ochraného vodiče - tzv. kostry (zelenožlutý).

Pokud se tak stane, napětí generované z baterie se dostane (přes vnitřní konstrukci zdroje) zpět na kolíky vidlice přívodní šňůry ! V lepším případě se zdroj odpojí přetížením, protože zálohuje celý okruh kde je připojen. V horším případě může uživatel sáhnout na část pod napětím a dostat ránu! Toto již neplatí pro zdroje značky MH Power, kde je problém odstraněn! Sítě TN-C jsou již zastaralé, a podle platných norem je nutné použít síť TN-S, ale přibližně 5% zákazníků kontaktuje technickou podporu právě skrze tento problém.

Zdroje značky MH Power MPU-300-12MPU-500-12MPU-700-12 můžete již nyní používat v sítích TN-C. Tyto sítě se již běžně nepoužívají. Někdy je potřebaje  uměle vytvořit, zejména pro plynové spotřebiče.

 

Záložní zdroj a připojení plynového kotle, nebo ohřívače.

Hlavní důvody proč proběhla úprava jsou dva. Bezpečnost uživatele a možnost zálohování plynových spotřebičů.

Některé plynové spotřebiče vyžadují pevné uspořádání fázového a nulového vodiče (fáze vlevo, nula vpravo). Při provozu ze záložního zdroje, kdy je napětí generované z baterie nerozlišujeme "fázi" a "nulu". Při provozu z baterie je potenciál 230 V pouze mezi pracovními vodiči, ne vzhledem k uzemnění. Plynový spotřebič nemusí pracovat (zapálit) správně.

Tento problém lze vyřešit vytvořením sítě TN-C na výstupu zdroje. Tímto se plovoucí napětí generované z baterie sváže se zemí a potenciál 230 V je přítomen i vzhledem k ochranému uzemnění.

POZOR ! Nově, bez jakýchkoliv úprav umožňují zálohu plynových spotřebičů i zdroje VOLT,
více informací naleznete v článku "záložní zdroje pro zálohování plynového kotle"

Pokud plynový spotřebič nefunguje správně při provozu z baterie, tak zkontrolujte, zda při síťovém provozu nedošlo k prohození fázového a nulového vodiče. Pokud ne, spojte na vidlici spotřebiče ochraný a nulový vodič. Vše by mělo potom fungovat korektně. Tuto úpravu nemůžete provést v instalaci, kde je použit proudový chránič, ten vyžaduje vždy a všude síť TN-S.

 

Síť TN-S a TN-C