Před zahájením topné sezony se vyplatí zkontrolovat záložní zdroj a jeho baterii. Se spolehlivým zdrojem a funkční baterií vás blackout nezaskočí.

Je to velmi jednoduché, ke kontrole stačí pár kroků:

  1. Očistěte od prachu záložní zdroj i baterii. Zkontrolujte průchodnost větracích otvorů zdroje a oxidaci kontaktů baterie.
  2. Pokud jste baterii na jaře odpojili, připojte ji. Připojte zdroj do sítě, zapněte a nechejte baterii alespoň 24 hod. nabíjet. Pokud se nabíjení po této době neukončí kontaktujte nás.
  3. S nabitou baterií nasimulujte výpadek elektřiny vytažením přívodní šňůry zdroje ze zásuvky. Jestliže zdroj běží připojte spotřebiče (čerpadlo, kotel, regulaci...).
  4. Nechte spotřebiče běžet ze zdroje (baterie) alespoň jednu hodinu.
  5. Pokud máte zdroj s displejem zkontrolujte po hodině vybití baterie a odhadněte, zda vydrží požadovanou dobu. Baterii můžete nechat úplně vybít, abyste ověřili dobu zálohy, ale není to nutné.
  6. Připojte zdroj zpět do sítě, začne nabíjení baterie, které se po několika hodinách ukončí (např. 100Ah baterie se bude nabíjet až 10 hodin).

Pokud vše funguje tak jak má není co řešit. Můžete topit i při výpadku elektřiny.

Jestliže výsledek není úplně podle očekávání budete muset pořídit novou baterii. Zejména klasické startovací baterie dokáží svou funkci ukončit nečekaně.
Předpokládaná doba zálohy je např. 4 hodiny, ale zdroj běžel jen hodinu ? Pozor, může se stát, že při dalším výpadku se porouchá článek baterie a zdroj se nerozběhne !