CarSpa přináší novou řadu měničů, které jsou vyrobeny z ABS plastů, designem se blíží velmi oblíbenému měniči PID600-12.
Měniče PX500, PX700 a PX1200 jsou dostupné v provedení 12/230, nebo 24/230 a přináší čistý sinus na výstupu, což zvyšuje jejich užití při zachování skvělé ceny.

Například měnič CarSpa PX500-12 je za stejnou cenu jako měnič CarSpa P600-12 a to za 2630 Kč vč. DPH !

 

Řada CarSpa PX vedle odlehčené konstrukce přináší displej, který přehledně zobrazuje napětí akumulátoru a parametry výstupu:

  • napětí
  • proud
  • příkon zátěž

Parametry se mohou volit manuálně, nebo automaticky střídat. Pomocí ikony bargrafu je zobrazováno procentuální zatížení měniče a úroveň vybití akumulátoru. Modře podsvícený LCD displej na horní straně měniče je vždy dobře čitelný.

Vlastní spotřeba měničů této řady je dle výrobce menší jak 1A, naměřili jsme pouze 0,8A při aktivním displeji.

Pod displejem se nachází 5 funkčních tlačítek (SET, +, -, MENU, ON/OFF) kterými pohodlně nastavíte parametry elektronických ochran. Toto nastavení je hlavním přínosem měniče, protože dokáže měnič přizpůsobit přesně pro vás.

Můžete nastavit například
hodnotu nízkého napětí v rozsahu 10,0 až 11,0 VDC, resp. 20,0 až 22,0 VDC, nebo
hodnota obnovení funkce z nízkého napětí v rozsahu 11,5 až 12,5 VDC, resp. 23,0 až 25,0 VDC

Díky konfigurovatelné hodnotě nízkého napětí využíváte akumulátor na maximum, nebo naopak jej hluboce nevybíjíte a prodloužíte tím životnost.
Pomocí nastavení hodnoty obnovení činosti z nízkého napětí nastavujete hysterezi v rozsahu 0,5 až 2,5 VDC (pro 24V verzi v rozsahu 0 až 5 VDC). Což zamezí cyklickému spínání měniče/zátěže.

Kompletní řadu měničů CarSpa PX naleznete v kategorii MĚNIČE NAPĚTÍ / ČISTÝ SINUS

Příklad:
Ke staršímu akumulátoru 50Ah připojíte měnič se zátěží 700W (např. bruska, nebo jiné ruční nářadí). Z aku je odebírán proud ca. 65A.
Akumulátor má relativně malou kapacitu (50Ah není mnoho, navíc už má několik let odslouženo....) rychle na něm klesá napětí a po chvíli se měnič vypne.
Protože akumulátor není zatížen, napětí vzroste, měnič se zapne, bruska odebírá proud, napětí klesá a měnič vypíná.

Tento problém odstraníte:

  • samozřejmě použitím kvalitního akumulátoru
  • pokud potřebujete spotřebič používat nastavíte hodnotu nízkého napětí z výchozích 10,5V na 10V, čímž získáte delší provoz, ale aku to neprospívá
  • zvýšíte hysterezi, respektive zvednete hodnotu napětí pro obnovení funkce z 12V na 12,5V. Dokud nebude akumulátor dostatečně nabit měnič se nespustí, prodloužíte životnost aku.

 

Vedle hodnoty nízkého napětí a hodnoty obnovení funkce z nízkého napětí měniče CarSpa PX umožňují nastavit úroveň ochrany při přepětí a hodnotu obnovení funkce při přepětí.
Nastavitelná je velikost povoleného přetížení 105 až 120% a chování ochrany při přetížení - restart, nebo zablokování měniče.
Délka zpoždění do restartu měniče při přetížení, nebo zkratu na výstupu je volitelná v rozsahu 5 až 60 sekund.

Samozřejmostí je zobrazení chybového kodu, kdy jsou rozeznávány tyto poruchy: 01 - nízké napětí AKU, 02 - vysoké napětí aku, 03 - přehřátí vstupu měniče, 04 - přehřátí výstupu měniče, 05 - přehřátí měniče, 08 - přetížení výstupu, 08 - zkrat na výstupu. Chyba, nebo běžný provoz je také zobrazován dvěma LED diodami.

K měniči je možné za 390 Kč Kč dokoupit kabelové dálkové ovládání s displejem, které umožní nastavovat měnič a zobrazovat parametry vzdáleně. Toto kabelové ovládání je totožné s ovládacím panelem na měniči a propojuje se pomocí konektorů typu RJ-45. Součástí balení je propojovací kabel o délce 5m a rámeček pro montáž např. na stěnu. Pro komunikaci mezi ovládáním a měničem je využito standardní rozhraní RS 485, což umožnuje propojení na vzdálenost až 1000 metrů.

Kompletní řadu měničů CarSpa PX naleznete v kategorii MĚNIČE NAPĚTÍ / ČISTÝ SINUS