Záložní zdroj, nebo náhradní zdroj ?

Jsou to synonyma, funkce je stejná – v případě výpadku veřejné elektrické sítě dodávají elektřinu pro spotřebiče.

Pozn. Pokud máte zatopeno v krbu, kamnech, nebo kotli a nastane výpadek elektřiny, záložní zdroj zajistí provoz oběhového čerpadla, nebo automatického kotle po dobu několika hodin.

 

Jak záložní zdroj funguje.

Každý záložní zdroj obsahuje akumulátor, vestavěný, nebo externí. Při provozu elektrické sítě je spotřebič připojený do zdroje napájen z el. sítě, současně je dobíjen připojený akumulátor. Při výpadku el. sítě zdroj přepne režim a začne vyrábět napětí 230 VAC z připojeného akumulátoru 12 VDC. Spotřebič nic nepozná a pracuje dál. Při obnovení dodávky elektřiny ze sítě dojde zpět k přepnutí na veřejnou síť a nabíjení akumulátoru.

 

Který zdroj koupit ?

S rozvojem elektroniky se staly cenově dostupné a také ve velké míře zastoupené záložní zdroje s čistým sinusovým průběhem. S tímto zdrojem neuděláte chybu i při provozu z akumulátoru je na výstupu napětí totožné jako v el. síti. Zdroje umožňují zálohování jakýchkoliv zařízení. Používají se pro automatické a plynové kotle, regulace, oběhová čerpadla a to i elektronická (např. Grundfos Alpha), osvětlení a další spotřebiče všeho druhu.

Ekonomičtější variantou jsou záložní zdroje s modifikovaným sinusovým průběhem. Obecně platí, že nejsou tak kvalitně zpracovány a mají vyšší poruchovost (v naší nabídce najdete pouze dva typy – UPS600-12 a UPS1000-12, které jsou však hojně prodávány). Náhradní zdroje s modifikovaným sinusovým průběhem se hodí pro jednoduchá oběhová čerpadla a zařízení bez složité elektroniky.

Pozn. při použití záložního zdroje s modifikovaným sinusovým průběhem pro oběhové čerpadlo dojde při provozu z akumulátoru k mírnému zvýšení hlučnosti (chvění, bzučení) a poklesne výkon. Toto chování je běžné a nemá zásadní vliv na životnost, nebo spolehlivost čerpadla.

 

Jak výkonný zdroj potřebuji ?

Abychom co nejvíce usnadnili výběr náhradního zdroje pro časté aplikace založili jsme dvě nové sekce eshopu:

Kategorie eshopu pro oběhová čerpadla

Zde najdete výběr nejvíce prodávaných zdrojů pro provoz s oběhovými čerpadly. Tyto zdroje doporučujeme pro plynové kotle, solární systémy ohřevu vody, topné systémy obsahující i několik čerpadel, případně automatický kotel s ventilátorem, ale bez podavače paliva !

Kategorie eshopu pro automatické kotle

V této kategorii máme výkonné záložní zdroje, které dokáží zálohovat např. podavač na uhlí, zcela automatické peletové kotle atd. Záložní zdroj s výkonem 700 wattů je určen spíše pro nové moderní automatické kotle disponující podavačem o výkonu do ca. 100 wattů. Pro výkonnější podavače je nutné zvolit některý ze zdrojů nad 1000 wattů. Při rozběhu zatíženého podavače dochází k velké proudové špičce a přetížení zdroje. Při přetížení toto zdroj signalizuje i při provozu z el. sítě, tedy nejen při záložním provozu z akumulátoru a nelze použít!

Pozn. v naší nabídce naleznete pouze vyzkoušené produkty, které 100% známe a vždy dokážeme poradit. Pokud si nejste výběrem jisti, můžete poslat dotaz info@vselektro.eu, obvykle do jednoho dne odpovíme.

 

Pokud potřebujete zálohovat jiné spotřebiče, nebo zjistit více o tom jak zvolit správný výkon zdroje, doporučujeme přečíst článek v našem magazínu Jak vybrat měnič napětí

 

Akumulátor pro záložní zdroj.

Záložní zdroje vyžadují připojení 12 VDC akumulátoru (některé typy 24 VDC). Vhodné jsou akumulátory pro tento specifický typ provozu určené, tedy VRLA AGM, nebo VRLA GEL. Tyto snáší záložní provoz, dosahují životnosti min. 10 let a dokáží zálohovat až o 20% déle než běžné startovací akumulátory.

Záložní zdroje umožňují použití i klasických startovacích akumulátorů Předpokladem takového použití je kvalitní, funkční akumulátor – pokud nenastartuje auto, tak nebude vhodný ani pro záložní zdroj.

Orientačně si můžete určit kapacitu např. pomocí této tabulky: Přibližná doba zálohy a kapacita baterie.pdf

 

Pokud chcete vědět o výběru akumulátoru více, nebo spočítat kapacitu přesněni, doporučujeme článek v našem magazínu Jak vybrat akumulátor pro záložní zdroj.