A je to pravda !
Teplý vzduch pojme mnohem více vlhkosti, než vzduch chladný. 
Pro ohřátí vzduchu, který je vlhký potřebujeme více energie, než na ohřátí suchého vzduchu.

  • Větráme intenzivně, aby jsme vyměnili vlhký vzduch za suchý, který se rychle ohřeje a na udržování jeho teploty je potřeba méně energie. 
  • Větráme tak dlouho, aby došlo k výměně vzduchu v celé místnosti, ale nedošlo k prochlazení stěn, protože v těch je akumulované teplo, které ztratit nechceme. Je mnohem lepší otevřít okno na pár minut dokořán, než dlouze větrat ventilačkou.

 

Kdy otevřít okno ?

Bez ohledu na teplotu vždy, když je venku méně vlhký vzduch než uvnitř. K porovnání vlhkostí vzduchu můžete využít meteostanici, která měří vnitřní i vnější teplotu a vlhkost.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak všechny vlhkoměry a meteostanice měří relativní vlhkost. To znamená, že množství vodní páry ve vzduchu je vyjádřeno relativně. Je vztažené k maximální hodnotě při určité teplotě. Například vzduch o teplotě 10 °C a relativní vlhkosti 70% obsahuje méně vodní páry, než vzduch o teplotě 25 °C a RH 50%. Aby jste nemuseli studovat teorii a složitě počítat připravili jsme pro Vás tabulku, podle které můžete rozhodnout zda větrat.

 

  Venkovní vlhkost [%] při teplotě
0 až 5°C 5 až 10°C 10 až 15°C
30 40 50 60 70 80 30 40 50 60 70 80 30 40 50 60 70 80
Vnitřní vlhkost [%] 30 X X X X X - X X X - - - X X - - - -
40 X X X X X X X X X X X - X X X - - -
50 X X X X X X X X X X X X X X X X - -
60 X X X X X X X X X X X X X X X X X -
70 X X X X X X X X X X X X X X X X X X
80 X X X X X X X X X X X X X X X X X X

Tabulku použijete tak, že vyberete řádek odpovídající vlhkosti v místnosti, poté vyberete sloupec odpovídající venkovní vlhkosti a teplotě. Pokud je v průsečíku modrý křížek je rozumné větrat. Pokud je v průsečíku zvoleného řádku a sloupce červená pomlčka nevětrejte. Neotvírejte okno, protože venkovní vzduch obsahuje více vodní páry než je v místnosti. Při teplotě pod nulou je ve vzduch tak suchý, že se vyplatí větrat vždy.

 

Trocha teorie.

Relativní vlhkost je dána vztahem RH = m / M, kde:
m ... hmotnost vodní páry ve vzduchu,  
M ... maximální hmotnost vodní páry, kterou je schopen vzduch o dané teplotě pojmout

Hodnotu M lze zjistit např. z tabulky Josefa Kalčíka, NČAV 1960. Vlhkoměr zobrazuje relativní vlhkost v procentech, tedy: RH = (m / M)×100.

Ze znalosti obsahu vodní páry - M pak můžeme sestavit výše uvedenou tabulku, která říká jakou relativní vlhkost může mít "chladný" venkovní vzduch.

Pravidelným větráním také předejdete vzniku plísní. Optimální vlhkost v obytné místnosti je 40% až 50% RH. Pro kontrolu vlhkosti v místnosti dostačuje vlhkoměr, který bývá obvykle kombinován s teploměrem, třeba designový kus s bambusovým rámečkem od německého výrobce ADE.